Vystoupil jsem z vlaku na hlavním nádraží v Berlíně. Na nástupišti jsem se zastavil, zhluboka se nadechl a rozhlédl se… asi dvacet metrů směrem k východu jsem uviděl mladou dívku s cedulí “Welcome, Adam”. To byli oni. Moje nová hostitelská rodina.

Jak se to všechno seběhlo? Nebylo to dlouho po mých 17. narozeninách, když jsem učinil možná nejbláznivější věc ve svém životě. Jednoho odpoledne jsem přišel ze školy (druhák gymplu) a oznámil rodičům, že třeťák budu dělat v zahraničí – v Německu. Po první vlně vyděšených pohledů a naprostého odmítání jsme doma usoudili, že by to mohl být docela dobrý nápad.

Z Liberce jsem přesídlil na venkov bývalého východního Německa. Když se poprvé vydáte někam na tak dlouhou cestu bez rodičů, musíte se ve spoustě věcí dokázat spolehnout sami na sebe. Díky tomu máte mnohem větší motivaci se naučit jazyk a zároveň zjistíte, že zvládnete mnohem víc věcí. Našel jsem si tak německé kamarády, zažil hodně jiný přístup ve škole a naučil se německy.

Po návratu mi nadlouho zůstala němčina jako koníček. Anglicky dnes umí všichni, německy málokdo. Díky tomu jsem začal ještě na gymplu pracovat pro jednu německou neziskovku. Postupně jsem si vydělával prací pro různé německé firmy. Nakonec jsem po bakaláři odešel studovat zase do Německa. Opět úplně jiná zkušenost, opět skvělé. To vám potvrdí každý, kdo si život v zahraničí vyzkoušel.

Často dostávám dotazy, proč vycestovat už na střední škole, proč nepočkat na vysokou. Odpověď je jednoduchá. Program na střední škole vám umožní mnohem hlubší prožitek, máte okolo sebe sice menší množství lidí, ale vztahy a prožitky jsou o to intenzivnější. Máte lepší možnost naučit se místní jazyk a poznat kulturu, to už vám nikdo nevezme, dostane se vám to pod kůži. Hodně hluboko, jako tetování. Občas mi připadá, že jsem se už na střední škole stal hrdým absolventem vysoké školy života. Zkuste si to taky!

Společnost AFS Mezikulturní programy každoročně vysílá přibližně 60 českých středoškoláků do zahraničí, aby si splnili svůj sen a strávili 3 až 10 měsíců na místní střední škole a v místní tzv. hostitelské rodině.
AFS každý rok nabízí i několik stipendií. Jedním z nich je i každoroční stipendium do Německa na 3 i 10 měsíců od září 2019. Přihlaste se do 18. 11. 2018 na www.afs.cz a vyrazte studovat i vy! Výběrové řízení proběhne 21. 11. 2018.