Rodina Černých hostí letos již potřetí zahraniční studenty, tentokrát z Itálie a Německa. Rádi přinášíme jejich postřehy z právě uplynulých Vánoc.

Po prvních měsících, kdy jsme se s našimi hoštěnými studenty hlavně poznávali, konečně přišly Vánoce. I díky přítomnosti nových členů rodiny se nám už několikátý rok daří opustit zaběhlý kolotoč a svátky si opravdu užít. Máme štěstí na studenty, které zajímají naše tradice a ochotně se účastní všeho, co děláme.

Příprava na svátky je u nás už tradičně spojena s vánočními koncerty, kterých probíhá v Plzni a jejím okolí řada. Letos jsme byli několikrát v Katedrále svatého Bartoloměje v Plzni a poslouchali roráty nebo varhanní koncert. Atmosféra katedrály a tónů, které ji naplňovaly, naše studenty uchvátila. V Itálii ani v Německu koncerty v kostelech nepořádají a tak jsme tím studenty docela překvapili.

Další tradicí, kterou jsme nemohli vynechat, bylo pečení vánočního cukroví. Studenti se každoročně s chutí účastní a vykrajují naše oblíbené zvonečky, hvězdičky a rybičky. Máme početnou rodinu a tak je potřeba napéct opravdu hodně. Pomáhal nám i další zahraniční student, který, nic netušíc, přijel na návštěvu. Myslím, že se u toho kluci dobře bavili.

Na štědrý den u nás „děti“ dopoledne zdobí stromek a po poledni jezdíme do Starého Plzence na živý betlém s opravdovým miminkem. I to byl pro studenty jedinečný zážitek. Pak už stačilo svátečně nazdobit štědrovečerní stůl a zasednou k tradiční rybí polévce, bramborovému salátu a smaženému kaprovi. Studenti k neznámému jídlu přistupovali z počátku trochu nedůvěřivě, ale pak už jen chválili.

Máme doma tradici, že si po večeři všichni sedneme ke stolu, zhasneme světla a jen při svíčkách si vyprávíme. Díky tomu, že oba naši letošní studenti už teď mluví velmi dobře česky, nebylo třeba tlumočit a zábavu si užili tak říkajíc z první ruky. I tuhle „černou hodinku“ zažili prvně a tak málem přeslechli zvonky, které ohlásily příchod Ježíška. Pod stromečkem pak našli malé dárečky, které je viditelně potěšily. Večer jsme si společně zahráli novou hru a tak si studenti vrchovatě užili jak svých českých bratrů, tak naší budoucí švagrové.

V dalších dnech nás čekaly návštěvy u příbuzných a na závěr roku ještě pár koncertů. Svátky byly naplněné tolika zážitky, že studentům na stýskání po domově moc času nezbylo. Naopak bylo z jejich chování cítit, že se ještě více přimkli k naší rodině a to je pro nás ten nejlepší vánoční dárek.

paní Černá, hostitelská maminka

(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WLHS6KD');
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/en_US/sdk/xfbml.customerchat.js#xfbml=1&version=v2.12&autoLogAppEvents=1'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '607672792921135'); fbq('track', 'PageView');