years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na semestrálním programu ve Švédsku činí 15,8 až 18 let. V případě, že je ti více či méně, ozvi se nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti je také znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy švédštiny budou výhodou.

pavlína_rodina

Tvá hostitelská rodina

I když většina hostitelských rodin žije na venkově nebo v malých městech, tvé umístění ve Švédsku může být kdekoli. Vzájemný respekt mezi dětmi a dospělými je ve švédské rodině budován a rozvíjen již od útlého věku. Švédové si cení jak svobodu, tak odpovědnost, takže i vaše odpovědnost a povinnosti budou tyto hodnoty reflektovat. Domácí povinnosti v malých, vždy čistě uklizených domcích jsou obvykle mezi členy rodiny vyváženě rozděleny.

Škola

Školní rok začíná ve Švédsku v polovině srpna a končí v polovině června. Denní vyučování trvá od 8 do 15 nebo 16 hodin, i když rozvrhy tříd se liší podle konkrétního programu. Tvůj školní rozvrh bude sestaven podle již absolvovaných předmětů a s přihlédnutím k tvým zájmům. Švédské školy disponují pestrou nabídkou studijních programů, mezi nimiž se velkému zájmu těší přírodní a společenské vědy. Ty bez ohledu na preference každopádně počítej se švédštinou, angličtinou a matematikou.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka ve Švédsku

Většina mladých lidí ve Švédsku chodí na koncerty, do kina a ráda se setkává s přáteli. Kolo jako hlavní dopravní prostředek je zde zcela běžné. Po škole a o víkendech můžeš navštěvovat různá mládežnická centra zvaná fritidsgård, kde lze svobodně pobývat, hrát hry a setkávat se s přáteli.  Milovníci sportu si ve Švédsku skutečně užijí – budou mít spoustu příležitostí zahrát si lední hokej, fotbal, či tenis nebo si zalyžovat.

Typické jídlo

Běžná švédská jídla zahrnují brambory, sýry, mořské plody, maso, čerstvou zeleninu, saláty a sendviče. Známý švédský stůl, Smorgasbord, je obvyklý při výjimečných příležitostech. Masové kuličky, brusinky a uzený losos patří mezi oblíbené delikatesy.

Jazyk

I když Švédové samozřejmě mluví švédštinou, bezmála 90% z nich ovládá také angličtinu, neboť ta je již od roku 1849 povinná. Nemálo Švédů navíc ovládá ještě třetí i čtvrtý jazyk. Před zahájením tvého pobytu švédštinu ovládat nemusíš, nicméně aspoň nějaký základ ti bez diskuzí bude ku prospěchu. AFS ti v jazykové výuce před zahájením i v začátku tvého pobytu pomůže poskytnutím materiálů, kontaktů a jazykových lekcí.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové a závěrečné soustředění ve Švédsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě semestrálního programu ve Švédsku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy švédštiny budou výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
ve Švédsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…….“

– Jiří, roční pobyt v Norsku