Norsko je zemí úchvatných fjordů, ledovců a náruživých fandů zimních sportů. Navštivte některou tradiční lidovou slavnost nebo jeden z proslulých roubených kostelů, které patří mezi nejstarší dřevěné stavby na zeměkouli. Můžete se dokonce vypravit na sever a zažít tam úžasnou podívanou na polární záři. Všude je znát silný smysl Norů pro historii a občanskou angažovanost, při slavnostních příležitostech mnozí z nich oblékají tradiční oděv zvaný bunad. Během teplých letních měsíců Norové tráví co nejvíce času venku a věnují se oblíbeným činnostem jako turistika, rybaření nebo grilování.

Mladí Norové se často angažují v různých mimoškolních činnostech jako je sportování, hudba, umění a řemesla. Značně populární jsou rovněž komunitně organizované aktivity, skauting, politické kluby a Červený kříž patří mezi nejoblíbenější. Podobně jako u většiny mladých lidí kdekoli na světě mají o víkendech přednost návštěvy kin, domácí párty nebo scházení se v kavárnách.

Lidé a komunita

Umístěni budete s největší pravděpodobností v menší venkovské obci s počtem obyvatel pod 20 000. Vaše hostitelská rodina od vás bude očekávat poměrně značnou dávku soběstačnosti. Vaši hostitelští sourozenci budou pravděpodobně zaměstnáni na částečný úvazek. Víkendy jsou povětšinou vyhrazeny především rodinným aktivitám.

Takk for kjempefint hyttetur! #Hytta

A photo posted by Mateo Grassini (@mateograssini) on

Škola

Navštěvovat budete pravděpodobně střední školu všeobecného zaměření. Norské školy zpravidla nenabízejí příležitosti k mimoškolním činnostem, ale mnoho vašich kamarádů bude určitě chodit do různých kroužků hudebních, divadelních či sportovních a budete se k nim moci připojit. Norští učitelé oceňují mj. iniciativní přístup ze strany studentů, takže byste měli být co nejvíce samostatní a plnit své úkoly, aniž by vám to někdo musel připomínat. Vztahy mezi studenty a učiteli jsou zároveň dosti neformální, takže oslovování učitelů studenty jejich křestními jmény je zde zcela běžné.

Jazyk

Úředním jazykem Norska je norština, patřící do skupiny severogermánských jazyků a kromě Norska používaná norskými menšinami ve Spojených státech a Kanadě. Je to jazyk blízký dánštině, švédštině a islandštině. Existují dvě formy psané norštiny: bokmål (Standardní norština) a nynorsk (Nová norština). Bokmål je více příbuzný s dánštinou a je užíván drtivou většinou populace. Nynorsk je založen na staronorštině z období před dánskou nadvládou a je užíván menšinou, především ve venkovských oblastech a v západním Norsku. Některá norská škola vás může zařadit do třídy pro imigranty. AFS vám poskytne odkaz na příslušné online jazykové kurzy a k tomu jazykové materiály, které vám pomohou osvojit si jazyk hostitelské země co nejdříve.

View this post on Instagram

A post shared by AFS Oslo (@afsoslo) on

View this post on Instagram

A post shared by Belle (@where.thewild.thingsgo) on

Strava

Jedním z nejoblíbenějších jídel v Norsku jsou ryby, lidé však hodně jedí také maso, brambory, zeleninu, sýry a různé sladkosti a pijí dosti mléka. Oblíbené jsou rovněž sendviče, především k snídani. Hlavním denním jídlem je večeře, k níž mají Norové nejraději masové kuličky s brambory, zalitými šťávou nebo omáčkou. I když Norové dodnes zůstávají věrni tradičním norským pokrmům, vliv mezinárodní kuchyně v posledních desetiletích výrazně vzrostl. Ani zde si tedy nemusíte odříkat pizzu, těstoviny nebo mexické tacos v norském podání.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Norsko