Kia ora! Dobrý den z Nového Zélandu! Dobrý den ze země malebných přírodních scenérií, pasoucích se ovcí a dětí, hrajících (si) ragby. Máte-li rádi pobyt pod širým nebem, grilování, relaxování a setkávání se s novými lidmi, tady je to pravé místo pro vás. Nový Zéland představuje směsici evropské, asijské a pacifické kultury, nadto ještě silně ovlivněné domorodými obyvateli Maory.

Mladí Novozélanďané milují všechny druhy sportu od ragby, kriketu, netbalu (specifická anglosaská odrůda ženského basketbalu) a fotbalu, až po hru s létajícím talířem (ultimate frisbee) a vodní polo. Na kterékoli z nádherných novozélandských plážích si můžete vychutnat surfování nebo si dopřát úžasný zážitek z pozorování velryb.

Lidé a komunita

Budete žít v převážně venkovských oblastech, možná i na farmě, kde třeba budete krmit dobytek a dojit krávy. Novozélanďané jsou moc rádi venku, očekávejte tedy, že většinu svého volného času strávíte buď v zahradě, na pláži nebo pěší turistikou. Vaše hostitelská rodina bude očekávat, že pomůžete s domácími pracemi a dalšími běžnými činnostmi kolem domu.

We played well today⚽️ #hawerahighschool #hawerahighschoolforthewin #hawerahighschoolgirlssoccerteam #missedsomepeople

A photo posted by Maria Daisy Joensen (@mariadaisyjoensen) on

Škola

Navštěvovat budete pravděpodobně veřejnou střední školu, kde si zapíšete předměty jako matematika, angličtina, výtvarná výchova a přírodní nebo společenské vědy. Příležitost dostanete také ke studiu zemědělství, filmu, počítačové grafiky nebo pobytů v přírodě. Zajímavé pro vás mohou být rovněž nejrůznější klubové aktivity, jako jsou sporty, studium maorské kultury, sborový zpěv, dramatické kroužky aj.

Jazyk

Nový Zéland má tři úřední jazyky: maorštinu, angličtinu a znakový jazyk. Převládajícím jazykem je angličtina, kterou jako první jazyk (first language) používá 98 % populace. Novozélandská angličtina má velmi blízko k angličtině australsk, s množstvím výrazů převzatých z maorštiny. V konverzaci mladé generace pak jsou velmi frekventované čistě hovorové výrazy. Obecně platí, že Novozélanďané mluví velice rychle. Minimálně základní znalost angličtiny při nástupu na program vám bude rozhodně ku prospěchu. Alespoň na některých místních školách budete mít možnost navštěvovat hodiny angličtiny jako druhého jazyka (English as a second language classes).

#lemonmeringuepie #afsnz @afsnz @sezzie_eng #desserttime #midwinterchristmas

A photo posted by Chloe Kincaid (@chocoholicbake) on

Strava

Během devatenáctého století se na Nový Zéland přistěhovali lidé z mnoha různých kultur a dnešní strava na Novém Zélandu tyto migrační vlivy spolehlivě reflektuje. Zejména se to týká vlivu evropského, asijského a středněvýchodního. Zdejší kuchyně je pak nazývána tichomořskou (Pacific Rim) a vyznačuje se především čerstvým masem a mléčnými výrobky, s chutěmi i vůněmi z celého světa. Pro milovníky masa, masožrouty, jedna dobrá zpráva: Novozélanďané jedí opravdu hodně masa. Zároveň však zde není žádným problémem být vegetarián. Tradičně jsou oblíbené také smažené ryby s hranolky (fish & chips) a jako dezert koláč Pavlova. Všude je plno kaváren a bister, protože jíst venku je zcela běžné. Skvělým nejen gastronomickým zážitkem pro vás může být účast na oslavách maorského svátku hangi.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Nový Zéland