Během tvého pobytu v Lotyšsku budeš mít jedinečnou možnost seznámit se s prastarou a málo známou kulturou, stejně jako s moderním stylem života. Objevíš krásnou lotyšskou krajinu plnou jezer, vlnících se kopců a netknutých borovicových hájů. Během mnoha festivalů se můžeš naučit tradiční tance, poslechnout si místní hudbu a vyzkoušet lotyšské kroje.

Pro mladé Lotyše je škola centrem sociálního života. Běžnou zábavou pro ně jsou sporty jako plavání nebo basketbal, hudba a divadlo. Lotyšsko je známá také pro své pěvecké sbory a folklórní tance. Když je hezky, mladí lidé rádi tráví čas venku s kamarády.

Hostitelská rodina a komunita

Můžeš bydlet kdekoliv v celé zemi, buď v lotyšsky nebo rusky mluvící rodině. V každém případě ale budeš mít mnoho příležitostí naučit se oba dva jazyky. Lotyšské rodiny rády tráví prázdniny a víkendy na chatách na venkově, častokrát bydlí několik generací pod jednou střechou.

tautas tērpa.

A photo posted by เจนเจน่า. (@jenjeina) on

Škola

Školní rok v Lotyšsku trvá od září do května (od pondělí do pátku, většinou od osmi hodin do tří odpoledne). Budeš navštěvovat buď lotyšskou, nebo ruskou střední veřejnou školu. Mezi povinné předměty patří lotyština, dějepis a matematika, budeš si ale moci vybrat i z několika volitelných.

laivu brauciens pa Lielupi #afseffect #afsmil #afslativa #afsvlaanderen

A photo posted by Fried'l (@friedloeyenmaex) on

Jazyk

Lotyština je baltský jazyk, patřící do indoevropské jazykové rodiny. Protože je v Lotyšsku velká ruská komunita, běžně používaná je i ruština. Místní mladí lidé se rádi učí anglicky, jejíž základní znalost ti před odjezdem bude užitečná. Se studiem jazyků ti pomůže i AFS, které ti
poskytne podporu a materiály.

Jídlo

Stolování je rodinnou záležitostí, takže si dej pozor, abys byl doma na jídlo včas. Největší součást lotyšského jídelníčku tvoří maso a brambory, oblíbené je i cukroví, uzené ryby, vajíčka, polévky a uzeniny. V létě a na podzim si pochutnáš také na koláčích s lesními plody.

kinda miss this corner #piyamninlatvia

A photo posted by PIYAPAT M. (@piyamn) on

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Lotyšsko