Se svou směsí španělského a domorodého dědictví a tvořící přirozený most mezi Andami a Amazonií je Bolívie tím nejlepším místem pro vaše studium v zahraničí. Lidé v Bolívii ctí dědictví slavných starověkých kultur a dodnes udržují při životě staleté tradice, které se dochovaly v rozmanitosti jazyků, v pestrobarevném oblečení, v hudbě, v tancích a vůbec ve folklóru, který je skutečným národním pokladem. Navštívíte-li La Paz, v nadmořské výšce hodně přes 3 000 metrů, navštívíte zároveň nejvýše položené hlavní město na světě.

Společenský život mladých Bolivijců se většinou točí kolem vlastní rodiny, k níž neodmyslitelně patří také rozvětvené příbuzenstvo. Ve volném čase jsou oblíbenými zábavami návštěvy kin a diskoték, pořádání party a sportování. Nejpopulárnějšími sporty jsou fotbal, basketbal a volejbal.

A photo posted by Mohammad Amraia (@momo_amraia) on

Bolívie a její lidé

Bolivijci nemají žádný problém s tím, být za všech okolností v pohodě, zejména pak co se času a dochvilnosti týče. Povahově jsou otevření, přátelští a laskaví, takže se nenechte překvapit vřelými projevy citu, jako jsou objetí, polibky na tvář nebo pozdravy jako ahoj a podobně, ať už jsou adresovány komukoli. Přátelé vaší hostitelské rodiny budou automaticky i vašimi přáteli, protože rodina je v Bolivii nade vše. Většina bolivijských rodin a populace vůbec je silně nábožensky založena, se sklonem ke konzervatismu a tradicionalismu.

Hostitelská rodina & komunita

Rodina je páteří celé bolivijské společnosti a opouštět domov před vstupem do manželství je u dětí velmi nestandardní. Neděle je pro většinu bolivijských rodin dnem patřícím rodině (día de la familia). Rodina jej tráví pohromadě a u oběda či u večeře si všichni navzájem sdělují, co je u nich nového. Od dětí se očekává, že budou dodržovat pravidla a zvyklosti zavedené v jejich rodině.

A photo posted by Mohammad Amraia (@momo_amraia) on

Škola

Školní rok začíná v únoru a končí v listopadu, vyučování probíhá od pondělí do pátku od 8 do 13 hodin. S největší pravděpodobností budete nosit školní uniformu a v každém případě počítejte s tím, že vztahy mezi studenty a učiteli jsou výrazně formální.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština, ve většině venkovských oblastí se však běžně používají i hlavní místní jazyky: ouechua, aymara nebo guaraní. AFS vám do začátku zajistí intenzivní kurz španělštiny, přinejmenším základní znalost tohoto jazyka při příjezdu však každopádně bude velkou výhodou.

Strava

Strava se v Bolívii liší podle konkrétního regionu. V horských oblastech převažují jídla více kořeněná, zatímco v nížinných oblastech a v bolivijské části Amazonie se v pokrmech hojně uplatňují zdraví prospěšné rostliny rodu yucca, ryby, klasická zelenina a ovoce. Typickými bolivijským jídly jsou papas rellenas (fritované kuličky ze šťouchaných brambor, plněné vařeným vejcem nebo sýrem), salteñas (pečené taštičky plněné masem, zeleninou, vejci a olivami s jemně kořeněnou zálivkou) a pique a lo macho (kousky hovězího, klobása, cibule, papričky, vařené vejce a hranolky).

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Bolívie