Tolerance a diplomacie jsou pro Belgii klíčová slova. Země, kterou ovlivnili Francouzi, Holanďané, Rakušané i Španělé. Země, v níž se současný sociální i technický pokrok organicky prolíná s tradičními kulturami. V její severní části Vlámsku budeš absolvovat svůj program AFS.

Mladí Belgičané jsou velmi neformální a většina z nich se věnuje sportům, především fotbalu a cyklistice. Rádi chodí na koncerty a do kina, o víkendech provozují skauting. Váš společenský život bude pravděpodobně nejvíce orientován na hostitelskou rodinu a na menší skupinu přátel.

Lidé a komunita

Belgičané obecně inklinují k toleranci a flexibilitě, jsou skromní a netrpí zbytečnými předsudky. Váží si soukromí a oceňují bezpečný život v přiměřeném pohodlí. Každopádně tvrdě pracují a vyznačují se sebekázní. Vaše umístěni ve vlámské Belgii bude s největší pravděpodobností v některé příměstské nebo venkovské oblasti. Veřejná doprava je zde bezpečná a dobře organizovaná, což vám umožní více poznávat vaší hostitelskou komunitu, kdykoli se vám k tomu naskytne příležitost. Při té příležitosti není na škodu připomenout, že jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků je zde bicykl.

Škola

Pravděpodobně budete zapsáni na všeobecnou střední školu, případně na obdobnou školu odbornou. Vyučování probíhá většinou od 8 do 16 nebo 17 hodin s volným odpolednem ve středu. Vysoké studijní úsilí a důraz na vzdělávací úspěšnost  jsou považovány za samozřejmost. Obvyklé předměty na vlámské střední škole jsou vlámština, matematika, historie, zeměpis, přírodní vědy, náboženství nebo etika a tělesná výchova.

Jazyk

Ve vlámské Belgii se běžně mluví vlámštinou, což je belgická verze nizozemštiny. Hodně lidí ale hovoří i francouzsky a anglicky. AFS vám před odjezdem poskytne odkaz na kurzy Rosetty Stone k samostatnému studiu nizozemštiny a v prvních měsících vaší účasti na programu vám nabídne možnost jazykových lekcí. Alespoň částečná znalost angličtiny vám však do začátku bude velmi užitečná v každém případě.

A photo posted by Francesca Zanni👑 (@queenfz_) on

Strava

Belgická kuchyně, to zdaleka není jen skvělá čokoláda a stejně skvělé pivo. Je to něco, co vám nabídne také oplatky, hranolky, škeble a  carbonade flamande, hovězí guláš s brambory a chlebem. Belgičané časem pro jídlo rozhodně nešetří, takže budete mít dost možností všechny nové chutě si také dostatečně užít a vychutnat. Společné stolování je většinou rodin bráno s veškerou vážností, především pak pokud jde o večeře.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Belgie – vlámská

(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WLHS6KD');
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/en_US/sdk/xfbml.customerchat.js#xfbml=1&version=v2.12&autoLogAppEvents=1'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '607672792921135'); fbq('track', 'PageView');