Rakousko je země mnoha různých možností k zážitkům a poznávání, od historických měst, jako je Vídeň, po úchvatné vrcholky Alp. Rakušané jsou známí hlavně tím, že si dovedou užívat života a že mají rádi umění, silnou kávu a sport. Jsou také zanícení diskutéři, kteří komunikují přímo a bez vytáček; zajímá je hlavně aktuální dění a problematika životního prostředí. Zdravý životní styl, hudba na všechny způsoby a Spaziergänge – procházky, procházky, procházky, to jsou věci oblíbené celou populací.

V průběhu dějin hrálo Rakousko vždy – zejména ve střední Evropě – významnou roli jako tvůrce mostů, jako centrum setkávání a prostředí pro kulturní výměnu.

Rakouská mládež s oblibou tráví čas společně i doma, chodí do kaváren, do kina a do tanečních klubů nebo se podílí na různých mládežnických či komunitních aktivitách. Mezi nejoblíbenější sporty patří v celé zemi především fotbal, cyklistika a alpské lyžování.

Hostitelská rodina & komunita

Hostitelské rodiny žijí především v příměstských oblastech. Čas jídla je věcí celé rodiny a příležitostí ke sdílení všech důležitých rodinných záležitostí.

Škola

Navštěvovat budete pravděpodobně veřejnou školu se zaměřením na přípravu k vysokoškolskému studiu. Vyučování zde obvykle trvá od 8 do 14, při čemž v některé dny může být protaženo až do 17 hodin. Někdy jsou na rozvrhu také ještě sobotní dopolední hodiny. Denně budete absolvovat šest až osm předmětů podle toho, kolik mimoškolních aktivit si zvolíte.

View this post on Instagram

A post shared by AFS Austria (@afs_austria) on

Strava

Rakušané milují vydatná jídla a nápoje, takže místní kuchyni si během programu určitě užijete do sytosti. Pokrmy obvykle sestávají z polévky, masa (většinou vepřového) s bramborem, salátu, zeleniny a zákusku. Mezi další oblíbená jídla patří nejrůznější uzeniny, sendviče, moučníky jako Strudel, dezerty jako známý Sachertorte, čokoládový dort s marmeládou, dále pak vejce, mnoho různých sýrů a nakonec jablka.

Jazyk

Úředním jazykem Rakouska je němčina (High German), přičemž každý region má ještě svůj vlastní dialekt. Dalšími často používanými jazyky jsou turečtina, srbština, slovinština, chorvatština a maďarština. Před vaším příjezdem byste měli mít alespoň komunikativní znalost němčiny. AFS Austria vám k tomu poskytne online jazykové kurzy Rosetty Stone.

AFS tě provede celým dobrodružstvím

Studuj v zahraničí s AFS – poznej sám sebe, získej nové přátele a jedinečné zážitky.

AFS program ti zajistí jedinečnou mezikulturní zkušenost. Zažiješ cizí zemi tak, jak ji jako turista nemáš šanci zažít! Vyzkoušíš si život s novou rodinou. Užiješ si odlišné tradice, pronikneš do jiného vidění světa, kultury, náboženství a důležitých témat, která hýbou světem. Získáš kontakty na své vrstevníky ze všech koutů planety a přátele na celý život. Pomůžeš tak vytvořit mosty mezi kulturami. Naučíš se nový jazyk, který je klíč k lidem, kultuře a novým zážitkům. Zjistíš nové věci o sobě a svém místě na světě. Získáš větší nezávislost a sebejistotu. Naučíš se, jak proměnit výzvy v cenné příležitosti a jak se o sebe postarat a neztratit se, ať jsi kdekoli. Studijní program je proložen orientačními setkáními AFS (před, během a po ukončení programu). Ta pomáhají provést tě všemi příležitostmi pro tvůj osobní rozvoj a poznání jiné kultury během tvého pobytu. Nadšení dobrovolníci, hostitelská rodina a celé osazenstvo AFS udělají vše pro to, aby se tvoje zkušenost s AFS stala mezikulturním dobrodružstvím, na které nezapomeneš.

Prohlédnout programy – Rakousko