Díky finanční podpoře European Youth Foundation of the Council of Europe a aktivitě naší zastřešující evropské organizace EFIL se nám v dubnu naskytla příležitost účastnit se mezinárodního školení ICL for Schools Community of Practice Kick Off. Spolu s dalšími účastníky z Francie, Polska, Islandu, Tuniska, Turecka a Španělska jsme se já a dobrovolnice z pražské dobrovolnické skupiny, Markéta Prchalová, vydaly na čtyři nabité dny do tureckého Izmiru.

Cílem školení bylo vytvořit podpůrnou skupinu pro školy a jejich učitele, aby mohli lépe implementovat mezikulturního učení ve svých školách. Posvítili jsme si na potřeby škol a učitelů, roli neformálních vzdělávacích organizací a jejich možné spolupráci. Za využití interaktivních metod jsme zmapovali klíčové znalosti a dovednosti trenéra ICL, prozkoumali „ToolBox“ vhodných aktivit a naučili se, jak ICL školení vytvořit. Část školení byla zaměřená i na spolupráci AFS se školami v rámci projektů Erasmus+ – Mobility jednotlivců a dalších kroků, které můžeme a hodláme udělat.

Pro mě osobně bylo školení především potvrzením, že i přes odlišné reality zúčastněných zemí, jsou naše cíle a potřeby velmi podobné a že díky spolupráci a propojení se můžeme inspirovat, motivovat a mířit stále výš. Díky za tuto příležitost.

– Jana Papajová, koordinátorka spolupráce se školami