Rodiče nikam necestují a studium svých dětí v zahraničí prožívají jen z domova, i přesto mají možnost situaci sledovat, a to z unikátní perspektivy.

Proto jsme se zeptali na jejich postřehy :

  • Rok ve Švýcarsku … Dominika je zatím (povětšinou) naprosto nadšená. Rodina je skvělá, strašně se snaží, věnují se jí, snaží se jí představit různé tradice, zajímavá místa, od začátku měli rozmyšleno, co by všechno s nimi mohla zažít… Když dojde k nějakým nedorozuměním/kulturním nepochopením, snaží se vše řešit nějakým kompromisem přijatelným pro všechny strany. Samozřejmě ne vždy je vše naprostá idylka (což být ani nemůže), ale třeba Vánoce i narozeniny prožila – i díky celé širší rodině naprosto nezapomenutelným způsobem. Nadšená je tedy i ze školy, třídní profesor byl velmi vstřícný od začátku. Do konce si přibrala teď od pololetí i předměty i nad rámec toho, co by „musela“. Přála bych všem, kdo se pobytů s AFS účastní, aby měli podobně skvělou zkušenost.
  • Rok v Německu … Je pravda, že čas hrozně letí. Naše Bětka vypadá, že je spokojená. Ačkoli bydlí v podstatě na vesnici, kdykoli spolu telefonujeme, je všechno super. S rodinou si myslím sedli, Bětka je naštěstí starý skaut, takže ledacos moc neřeší a nehrotí. Takže když není v neděli z nějakého důvodu oběd, poradí si jinak. Možná by s rodinou ráda trochu více komunikovala, ale jelikož chodí v osm spát, není na to moc času. Má naštěstí dost svých aktivit a ty jsou samozřejmě všechny SUPER. Chodí do hudebky na flétnu, jiný den na orchestr a dvakrát týdně na gymnastiku. Takže SUPER, alespoň zatím. Moc děkuji za starostlivost.
  • Tři měsíce v Belgii (francouzské části) … s Kájou jsme ve spojení přes blog, který ona píše 1x týdně – takové shrnutí týdne a já dělám to samé, aby měla informace z domova :-). Byla a je nadšená…jen na ní doléhá, že za pár dní už odjíždí. Jinak byla celou dobu nadšená, měla velké štěstí na báječnou rodinu, kteří se jí maximálně věnují a myslím, že si přiveze několik zajímavých postřehů do našeho rodinného i do školního života :-). Dobře se i integrovala mezi spolužáky ve škole, má kamarádky, takže spokojenost maximální.
  • Rok v Německu … Elišce se daří myslím moc dobře. Rodina, ve které bydlí, je naprosto úžasná. Z informací, které mám, jsou sympatie vzájemné. Jsme tady doma v klidu, že není problém a doufáme, že kdyby byl, ozve se naše nová spřátelená rodina. Maminka je velice milá a skvělá, komunikativní a informuje mě velmi vřele a pravidelně o dění v Německu. 
  • Semestr v Rusku … Natálka to v Rusku zvládá celkem dobře. Neříkám, že je to jednoduché. Spíš naopak. Velký rozdíl v sociální úrovni. Rusky mluví už moc dobře a taky se hodně zlepšuje v angličtině, protože mluví se studenty z AFS. Celkem vzato, obě jsme rády, že tam jela. Bude to totiž zkušenost k nezaplacení. Bude vědět, že když zvládla tohle, zvládne skoro všechno a hodně jí to posílí. Už teď mluví o tom, jak si bude všeho úplně jinak vážit, toho, jak se tady máme dobře, jak je nám spolu hezky atd. A taky říká, jak se jí mění hodnoty a způsob uvažování. Myslím, že hodně dospěje. Opravdu, jsem moc ráda a jsem i radši, než kdyby byla v nějaké „easy“ zemi. Také doufám, že zůstane na té mezinárodní vlně a bude chtít např. pro vás pracovat jako dobrovolnice, cestovat atd. 
(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WLHS6KD');
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/en_US/sdk/xfbml.customerchat.js#xfbml=1&version=v2.12&autoLogAppEvents=1'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
!function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '607672792921135'); fbq('track', 'PageView');