Ida Vohryzková, Jana Kousalová a Barbora Traburová (zprava)

Na přelomu července a srpna 2016 jsme díky podpoře AFS Mezikulturní programy strávily nabitých pět dní na dobrovolnickém setkání v Benátkách. Na ostrov San Servolo, jen 10 minut cesty vodním autobusem ze samotného centra Benátek, náměstí San Marco, dorazilo téměř 300 účastníků z celého světa a čekal nás tam program od rána do noci.

Slavnostní zahájení nastartovalo seznamování s dorazivším světem, my učitelky jsme musely složit poklonu organizátorům, kteří dokázali vyvolat nadšení davu a hladce provést tak velikánskou skupinu několika seznamovacími technikami i s přesunem na úvodní koncert v podání studentů benátské hudební školy, kdy se nad hudebníky tyčila věž kostela do temně modré noci. Tóny skladeb, které Vivaldi komponoval právě v Benátkách nechaly doznívat krásná úvodní slova Roberta Rufina.

Po úvodním večeru čas jen letěl, střídaly se zajímavé přednášky s objevnými semináři a i na reflexi bylo myšleno, setkávali jsme se v malých skupinkách, ale nevím tedy, proč právě naše skupina dostala název Lenochodi 🙂 Co se seminářů týče, já osobně jsem byla nadšená z Kevinova “Everyday Racism”, což byly 3 hodinky dokonale zvládnuté organizačně, odnesla jsem si silný osobní zážitek a rozhodně některé aktivity vyzkouším se svými studenty. Popův Seminář “Migration – Are you one of them (us)”? byl taky výborný a bylo rozhodně zajímavé sledovat, jak mladí lidé z různých zemí světa reagují různě na simulaci situace žádání o azyl.

Během volných chvilek na jídlo či kávu jsme potkávaly nové lidi, opravdu ze všech koutů světa. Nebyl čas se seznámit se všemi, ale nových přátel máme spoustu a kromě zajímavých myšlenek jsme si odvezly mimo jiné osvobozující nadhled, naše osobní a národní starosti se při konfrontaci s pohledy odjinud zmenšily, jako ostatně je i naše země malinká. Na samotné Benátky jsme se snažily také najít nějaký čas a návštěva divadla La Fenice a následné krásné bloudění přilehlými uličkami se rozhodně vydařila. Děkujeme za krásný zážitek!