years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Uzávěrku přihlášek na roční program v Tunisku s odletem v září 2024 prodlužujeme do 30. 4. 2024. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku, nicméně počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Tunisku činí 16 až 18 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Pro roční program je doporučována znalost angličtiny se základy francouzštiny či arabštiny.

Tvá hostitelská rodina

Pravděpodobně budeš bydlet na předměstí velkého města. Rodina hraje důležitou roli ve všech společenských vztazích. Tunisko je průkopníkem v oblasti práv žen a dětí a ženy jsou zde silně zastoupeny na všech institucionálních úrovních a ve všech hospodářských odvětvích. Tuniské rodiny však mají tendenci být patriarchální a tradiční a při rozhodování bys ses měl.a vždy poradit s hostitelskými rodiči. Tunisané jsou velmi společenští a mají tendenci se ptát, jak se daří vaší rodině.

Škola

Budeš navštěvovat státní střední školu, kde se můžete specializovat na matematiku, přírodní vědy, techniku, ekonomii nebo umění. Každý obor nabízí specializované a všeobecné předměty. Přestože francouzština není v Tunisku úředním jazykem, mnoho předmětů se vyučuje v tomto jazyce. Školní disciplína je poměrně přísná a docházka je povinná a kontrolovaná. Kromě studia nabízejí některé školy i mimoškolní aktivity v podobě kroužků, které se však na jednotlivých školách velmi liší.

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Tunisku

Během školního roku zabírá studium největší část života teenagerů. Mnoho studentů si bere hodiny navíc, aby si zlepšili známky. Teenageři trénují nebo sledují sportovní akce ve skupině v kavárnách – nejoblíbenější jsou fotbal, volejbal a házená. V Tunisku se daří občanské společnosti a někteří mladí lidé jsou aktivní v různých společenských klubech.

Typické jídlo

Tuniská kuchyně je ovlivněna středomořskou kuchyní. Nejoblíbenějším tuniským pokrmem je kuskus, který se připravuje ze speciálně upravených zrn krupice, která se vaří v páře a podává se s masem a zeleninou. Tuniská strava zahrnuje zdravou dávku čerstvé sezónní zeleniny a ovoce, čerstvě upečený chléb, mléčné výrobky, olivový olej, mořské plody (širokou škálu ryb) a maso (obvykle drůbeží) a může být poměrně pikantní.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština a tuniská arabština, známá jako tounsi nebo derja, je národní odrůdou arabštiny a je používána veřejností. Francouzština se také hojně používá ve školství, tisku a v obchodě, přestože nemá oficiální status. Základní znalost angličtiny nebo francouzštiny bude na začátku výhodou a pomůže vám naučit se místní jazyk. Studenti mohou zaplatit poplatek za další hodiny arabštiny po škole nebo jako alternativu ke škole, zatímco AFS poskytne bezplatný standardní jazykový kurz pro samostudium.