Situace:

Siripong z Thajska nikdy nebyl dále než 12 kilometrů od své rodné vesnice. Teď přijel do České republiky a bydlí na pražském sídlišti. Když byl u Holtových asi čtyři nebo pět dní, všimli si pár věcí, které je hodně zarazily. Siripong se evidentně od začátku pobytu ještě nemyl ani nedal žádné prádlo do špíny. Hodně se voněl štiplavým  parfémem, který Holtovým vůbec nevoněl. Bojí se, zda jím jen Siripong nepřekrývá tělesný pach. Nebyli si jisti, zda by o tom měli se Siripongem mluvit a jak.

Co byste Holtovým poradili?
 1. Výrazné voňavky jsou v zemi, odkud Siripong pochází běžné. Určitě tím nechce jen překrývat svůj pach. Nebojte se, umyje se, až bude mít pocit, že je třeba.
 2. Čtyři nebo pět dní je krátká doba na to, abychom odhalili Siripongovi hygienické návyky. Vyčkejte ještě chvíli, než se rozhodnete, co udělat.
 3. Siripong je možná nejistý, jak se u vás doma sprchuje nebo koupe a kam se dává špinavé prádlo. Možná se stydí zeptat. Vysvětlete mu, jak používat sprchu, pustit teplou vodu, jak dlouho se může sprchovat a kam dát špinavé oblečení.
 4. Rozhodně si se Siripongem o jeho hygienických návycích promluvte. Pokud si něčeho podobného začali všímat i ve škole, mělo by to negativní vliv na jeho vztahy s vrstevníky, ale i na vás jako rodinu.

Rozbor

 1. doporučení: Toto není nejlepší volba. Je pravda, že v některých částech světa muži a/nebo ženy jsou zvyklí používat výrazné vůně. To ale nemusí mít nic společného s obavou Holtových, zda Siripong nepřekrývá svůj tělesný pach. Je logické, že po pěti dnech se něčeho podobného obávají.
 2. doporučení: Toto také není dobrá volba. Tato doba je dostatečně dlouhá na to, abyste posoudili hygienické návyky dané osoby. Další čekání by nepomohlo.
 3. doporučení: Toto je nejlepší možnost. Možná Siripong opravdu neví, kam se dává špinavé prádlo a jak si zapnout teplou vodu, ale je mu trapné se zeptat. Holtovi naopak předpokládají, že v Thajsku přece musí platit stejné hygienické návyky jako u nás.
 4. doporučení: Je pravda, že pokud Siripong bude mít ve škole pověst někoho, kdo nedbá základních hygienických návyků, může to mít jak pro něj, tak pro rodinu negativní následky. Na druhou stranu by pro něj ale určitě nebylo příjemné, pokud by ho někdo přímo s jeho návyky konfrontoval.

Obecně lze říci, že přímá konfrontace není u Thajců obvyklá a často neví, jak na přímé výtky reagovat. Proto se může stát, že se setkáte s úsměvem v naprosto nevhodných situacích.​

Během prvních dnů pobytu by se rodina měla ujistit, že student rozumí základním pravidlům, ví, kde má co najít a jak se chovat v základních situacích. V příručce pro  hostitelské rodiny najdete seznam toho, co by student v prvních dnech po příjezdu měl vědět a znát.

Bla

Vyber svůj program (filtr):

 • Severní Amerika
 • Evropa
 • Asie
 • Latinská Amerika
 • Oceánie
 • Afrika