Na podzim roku 2013 jsem se já s mým dobrým kamarádem Ondrou rozhodli, udělat změnu. Rozhodli jsme se pro roční program ve Spojených státech s AFS. Už v dubnu 2014 mi přisel email o mé nové hostitelské rodině – můj nový domov na 10 měsícu bude v Denveru, Colorado.

Za pár měsicu jsem si už balil kufr (limit 23 kilogramů je opravdu horor, ale zvládl jsem to) a 13. srpna jsem se v pět hodin ráno vydal na cestu Praha-Amsterdam-Los Angeles-Denver. Cesta dohromady trvala asi 30 hodin. Jelikož se ve Spojených státech přetáčí čas zpět, přiletěl jsem do začátku dne, ale vzhůru jsem byl už přes 24 hodin. To byl opravdu zvláštní pocit, takže jsem doslova spal s otevřenýma očima.

V Los Angeles jsem se už potkal s ostatními studenty z různých koutů světa, kteři také směřovali do Denveru. Některé jsem už kontaktoval dříve díky Facebookové skupině, takže už jsem je jednoduše poznal. Poslední tříhodinový let jsme si už všichni natěšeně povídali a ospalost na nás všech ani nebyla znát. K večeru jsme přileteli do hlavního města státu Colorado a všichni jsme se sešli s našimi hostitelskými rodinami.

Mně začal školní rok už pár dní po příjezdu. Jako student z cizí země mám povinné jen dva předměty – angličtinu a historii, tím pádem jsem měl možnost zkusit úplně nové předměty, jako je keramika nebo práce s dřevem.

kristian_skola

Na podzim jsem přemýšlel zkusit nový sport v rámci školy, ale jelikož už čtyři roky tancuji, našel jsem super taneční studio jménem Bboy Factory asi 10 minut autem od mého bydliště. Je to neuvěřitelná náhoda, že ze všech míst v USA, kde jsem mohl být, jsem tady, kde je tahle super tělocvična takhle blízko. Jezdím tam trénovat asi čtyřikrát týdně a vždy se tam seznámím s novými lidmi. Také je tu hodně tanečních soutěží každý měsíc, kam většinou jdu soutěžit sám nebo s kamarády. Je úžasné, jak hudba a tanec spojuje lidi po celém světě. Je to jako jeden jazyk, kterým se domluvíte všude.

Čas tu utíká opravdu rychle a tak je důležité si užívat každý moment, kdy tu jste, ať už je ten lepší nebo horší. Nakonec i ta horší zkušnost je k něčemu dobrá a člověka posune v životě dál. Jsem opravdu vděčný, že mi rodiče poskylti možnost odcestovat na rok do Spojených států a poznat, kdo opravdu jsem. Roční i semestrální pobyt s AFS je opravdu úžasná věc a mohu ji vřele doporučit všem studentům! Je to opravdu zkušenost na celý život!

Kristián Mensa, Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha