Megavikend is open for both Czech and international AFS volunteers, host families and teachers, but also for any other external participants.

If you have any questions, do not hesitate to contact us!      More information

MEGAVIKEND: 6 - 8 OCTOBER 2017

Where: Biskupské gymnázium, Brno
More information will appear here during the summer.

ABOUT

Weekend full of interesting information, fun and new friendships.

Megavikend is a weekend-long international educational event, which belongs to one of the most important in the whole AFS year.

The volunteers not only from the Czech Republic, but also from all the other European countries, have a chance to meet new people and to pick up new skills during Friday’s welcoming programme, Saturday’s workshop blocks and Sunday’s relaxing morning.

The whole event is composed of workshops and lectures in both Czech and English. Each volunteer has the option to choose a course topic, which interests him/her the most and which will be the most beneficial to his/her theoretical and practical skills.

You can look forward a weekend packed up with great fun! The whole Megavikend is accompanied with supporting programme, tons of games and trips around the surroundings.

Information about the last years:

TRAININGS

This year we have prepared for you 6 trainings for Saturday, 3 in Czech and 3 in English. (Megavikend 2016)

Mediální strategie a marketing

Anezka Kervitcerová
Zajímá vás marketing a využití medií pro reklamní účely? Na workshopu se dozvíte, jaké typy médií jsou u nás v poslední době nejpopulárnější a které značky zde za reklamu nejvíce utrácejí. Vyzkoušíme si, jakým způsobem se určuje cílová skupina a jak ji co nejefektivněji zasáhnout. Dále se podíváme na to, jak se tvoří marketingová strategie a jakou roli v ní hrají sociální média. Tento workshop se koná v češtině.
Doporučujeme pro externí účastníky!

From monthly contacts to monthly learning reflections

Eva Vítková
This training aims to empower support volunteers (contact persons) to conduct the newly designed Learning Reflection activities with AFS students that they support. Monthly Contacts and Learning Reflections are part of the newly designed AFS Student Learning Journey Curriculum and they give the opportunity to both the student and the support volunteer to deepen their learning experience. Participants of this training will familiarize themselves with the four Learning Focus Areas with 11 structured activities that provide practical guidance for volunteers on how to assist exchange students during their stay in the host culture.

Zvládání kritiky a řešení konfliktních situací

Michal Dubec
Během tohoto workshopu se prakticky seznámíme s tím, jak náš mozek reaguje na způsob podání kritiky (konkrétní reálná, obecná, manipulativní). Zformulujeme praktické zásady pro zvládání obecných a manipulativních kritik a vyzkoušíme si jejich použití v modelových situacích. Naučíme se rozlišovat základní typy chování během konfliktu (agresivní, pasivní, asertivní) a porozumíme tomu, pro které situační kontexty jsou vhodné a proč. Osvojíme si konkrétní principy předcházení a konstruktivního řešení konfliktů.
Doporučujeme pro pedagogy!

Práce s jinakostí v rámci kolektivu

Jana Buršíková, Adam Hanka
Jste pedagog či pracovník s mládeží a setkáváte se ve svém kolektivu s lidmi z různých prostředí, které vás nutí překonávat například kulturní nebo jazykové bariéry? Kladete si otázky, proč a jak s tímto tématem pracovat? V tomto workshopu definujeme kulturu v širokém slova smyslu: nejen jako umění, jazyk a jídlo, ale zejména jako soubor norem, hodnot a názorů, které utvářejí každého jedince. Získané znalosti vám dopomohou ke zlepšení kompetencí v oblasti mezikulturní komunikace a podpoře inkluze.
Přijďte si pro praktické rady a sdílejte s námi Vaše zkušenosti s jinakostí všeho druhu.
Doporučujeme pro pedagogy!

Cultural diversity in everyday life

Irene Manganini
“InterCultural Learning”. Is this expression completely new to you but sounds like something you’d want to know more about? Have you heard this before but would like to have a clearer overview of what it means? Come join this workshop: we will explore what this whole “ICL” thing is about, why and how you might want to apply it to your everyday life. To us, culture is not just art and food, but more so to the norms, beliefs, and values that shape our identity. They affect our perceptions, attitudes, and assumptions about the meaning of what is being communicated.
No previous experience needed – just curiosity and enthusiasm! (and a passive knowledge of English)
Doporučujeme pro externí účastníky!

All Identities Matter: A Critical Look at AFS' Inclusiveness

Eleanor Šmejkalová
Have you ever felt that not enough effort was being made to turn AFS into a modern “all-inclusive” organization? Have you ever felt that AFS disregards certain crucial topics? Or have you just wondered: “what the hell Gender Equality means? And why is everybody so crazy about it / scared of it?” Then go ahead and sign up for this workshop. We will look at Gender Equality and its key concepts and discuss why it is so important to make EVERYONE feel equal. Taking part in this workshop you will have a great opportunity to have impact on the functioning of AFS as an organization. Make it a modern and inclusive volunteering organization and have visible impact on its every-day life.The idea is that a working group would arise from this workshop that would see to meeting the goals and objectives set forth in the workshop.

WORKSHOPS

This year we have prepared for you 6 workshops for Sunday, 4 in Czech and 2 in English. (Megavikend 2016)

How to sell an idea

Kateřina Heroutová
Have you ever struggled with presenting your ideas to the others? Do you have problems with getting your message through? Do you want to sound more convincing and less unsure? Or do you already have some experience but you are keen on picking up extra tips? We will help you with that.
Whether you need to give a presentation at school/at work, assure the parents that yes, their children are as safe as they can be with AFS, pass an oral exam, convince your boss that you are ready for the promotion, or make your roommates believe that turtles indeed make the best pets, you need a skill set that this workshop will help you develop. We will look at the basic rules of successfully communicating one’s ideas to other people and we will also get some first-hand experience.

Workcamp- cesta k osobnímu i profesnímu rozvoji

Lucie Horaková
Jsi součástí 12členné skupiny z celého světa, dva týdny spolu pracujete, trávíte volný čas, poznáváte místní komunitu a poznáváte se v nevšedních situacích… Že ses během soboty dozvěděl/a mnoho o tématech zvládání kritiky a konfliktů, interkulturního učení, inkluze, prezentačních dovednostech nebo médiích? Workcamp je místem, kde všechna tato témata ucítíš naživo a že to někdy není jednoduché. Přijď se dozvědět víc o tom, jaký workcamp si vybrat, nebo proč se stát vedoucím workcampu u nás v Česku.

The Power of Circle

Eva Vítková
Meeting in circles (council) is an ancient form of communication and interaction in groups that builds positive relationships and gives equal opportunity for everyone to listen and to be heard. Circles can serve as a safe space that neutralizes hierarchical dynamics and brings diverse perspectives together. In this course, participants will first experience the “Way of Council” and the power of listening and speaking from the heart themselves and then explore various ways how circles can enrich their own life and learning and training environments.

Fundraising

Klára Kutišová
Fundraising má v AFS své nezastupitelné místo, myslíme si však, že jeho role zatím není taková, jaká by měla být. Na tomto workshopu se budeme nejenom učit, jak na to, ale hlavně společně přemýšlet o tom, jak na to v rámci AFS. Výstupem workshopu nebudou vyškolení fundraiseři, to ani po třech hodinách není možné. Výstupem bude první krok na cestě k ucelenější koncepci toho, jak se k fundraisingu v AFS v budoucnosti má přistupovat: aby naši dobrovolníci věděli, kdy a jak mohou za AFS vystupovat, na koho se v rámci naší organizace mohou obracet a jak komunikovat s potenciálními donory. Připojte se k nám a podílejte se na vzniku ucelenější strategie do budoucna!

Výuka brazilského tance forró

Iwona Pawlusiow
Přijďte na skvělý workshop brazilského tance vedený tanečníky a lektory ze skupiny Forró Prague! Forró vytváří skutečné spojení mezi lidmi a přináší nezapomenutelný zážitek v brazilském rytmu! Není potřeba žádná předchozí znalost tohoto ani jiného latinskoamerického tance, jen nadšení a ochota poslouchat rytmus : )

Identita v globalizovaném dnešním světě

Anna Kremláčková, Julie Vohryzková
Lasagne! Máte rádi italskou kuchyni? Chceš se dozvědět co mají lasagne společného s identitou? A co to vlastně identita je, co ji ovlivňuje a co tvoří? Tak se určitě zúčastni našeho nedělního worshopu! Budeme hledat odpovědi nejenom na výše zmíněné otázky. Simulační hra, různé pohledy na věc, rozhodně nic neakčního. Výběr toho nejlepšího z letošního Chapter Exchange v Belgii. Nebylo testováno na zvířatech pouze na dobrovolnících.

REGISTRATE

You are not a volunteer but you want to take part in Megavikend? Contact us on sandra.hamissova@afs.org!

More details about the registration process will appear here during the summer.

liberec

VENUE & ACCOMMODATION

(Megavíkend 2016)

Address

Gymnázium F. X. Šaldy,
Partyzánská 530,
Liberec, Czech Republic

How to get there?

Soon…

Catering

Breakfasts, lunches, dinners and snacks are prepared by the school’s canteen. Vegetarian food is also provided.

Accommodation

Accommodation is provided in the gymnasium of the school or in some classrooms, separated into silent and loud sleeping. You may also book hotel rooms in nearby neighbourhood.

Program

Pátek | Friday
16:00 – 19:00 Příjezd a registrace Arrival & Registration
18:30 – 20:00 Večeře Dinner
20:30 – 21:00 Oficiální zahájení Official opening
21:00 – 22:00 Seznamovací hry a aktivity Icebreakers & games
Sobota | Saturday
07:30 – 09:00 Snídaně Breakfast
09:00 – 10:30 Sobotní track – 1. část Saturday track – part 1
10:30 – 11:00 Coffee break Coffee break
11:00 – 12:30 Sobotní track – 2. část Saturday track – part 2
12:30 – 13:00 Skupinové foto před školou Group Photo
13:00 – 14:00 Oběd Lunch
13:30 – 15:00 Prohlídka města Trip around Liberec
14:00 – 15:00 Hry v tělocvičně Games in the gym
15:00 – 16:30 Sobotní track – 3. část Saturday track – part 3
16:30 – 17:00 Coffee break Coffee break
17:00 – 18:30 Sobotní track – 4. část + Evaluace Saturday track – part 4 + Evaluation
18:30 – 19:00 Prezentace výstupů Output presentation
19:00 – 20:00 Večeře Dinner
20:30 Večerní program Evening program
02:00 Škola se uzamyká The school’s main door closes
Neděle | Sunday
07:30 – 09:00 Snídaně Breakfast
09:00 – 10:30 Nedělní workshop – 1. část Sunday workshop – part 1
10:30 – 11:00 Coffee break Coffee break
11:00 – 12:30 Nedělní workshop – 2. část Sunday workshop – part 2
12:30 – 12:45 Prezentace Domu Zahraničních Služeb Presentation of the Dům Zahraničních Služeb
12:45 – 13:00 Student + host family learning journey curriculum Student + host family learning journey curriculum
13:00 – 13:15 Oficiální zakončení Offcial closing
13:15 – 14:15 Oběd a evaluace Lunch & Evaluation

DID YOU KNOW...?

The numbers say it all! Look at the statistics of past years.

9

PAST SESSIONS

595

PARTICIPANTS

24

COUNTRIES INVOLVED

65

OFFERED WORKSHOPS

FAQs

Participantion fee includes accommodation, catering, transport to and from the venue and all the materials used during the event.

The fees combined with the financial support from AFS Czech Republic unable a fine implementation of the whole project, including visits of foreign participants.

Are you not sure that this is the right thing for you? Are you afraid of not knowing anyone? Loose all your insecurities and join us!
Megavikend will for sure amaze you and here is why:

1) it is one of the biggest AFS educational events from the whole Europe
2) workshops and trainings are run by experienced trainers
3) you will meet many interesting people, not only from the Czech republic
4) you will have a lot of fun and you will get to know the city like a local
5) and many more

This idea originated in 2007, when a group of young AFS volunteers decided to organize the first ever session of this educational event. For all the seasons, the goal of Megavikend remains the same – connect young people from the whole of Europe and let them educate themselves, share their knowledge, experience, tips and tricks, and thus participate on the development of our society. Every year, the event is visited by more than 120 participants from all around the globe. And you can be part of it!

Contact

Do you have any question?

Contact us at megavikend@afs.org or at our Facebook page.

We are looking forward helping you!

Partners