Čo všetko si už stihol v AFS zažiť? Akým aktivitám sa venuješ? 

AFS je téměř jako moje druhá rodina, protože dobrovolničím již čtvrtým rokem. Myslím si, že mě proto AFS poměrně hodně ovlivnilo a předurčilo mi i jakou cestou se mé kroky budou ubírat v budoucnosti, proto jsem po střední škole šel studovat katalánský a španělský jazyk na Masarykovu univerzitu. V AFS jsem již byl KO (kontaktní osobou) několika studentům – ze Španělska, Itálie, Turecka, Argentiny … S některými z nich jsem stále v kontaktu a dokonce jsem se minulý rok opíral o jejich zkušenosti při vypracovávání práce do jednoho předmětu na vysoké škole. AFS mě také naučilo práci se sociálními sítěmi. Díky tomu jsem zjistil, jak moc mě vlastně baví spolupracovat s grafikem a poté psát příspěvky na Instagram. 

Nyní jsem také buddy (tedy takový kamarád člověka na programu v cizí zemi). Jedna z mých studentek, kterým tedy buddyho dělám, je nyní v Peru a druhá z nich bude odlétat do Japonska. Buddy se studentem nestráví tolik času jako KO a také se mu tolik nevěnuje, to ale neznamená, že by jeho práce byla o něco méně důležitá. Buddy je studentovi oporou zvláště ve chvílích, kdy si student v cizí zemi ještě není tolik jistý a pak před a po návratu zpět do domovské země. Je v podstatě taková psychická opora. Buddy také může poznat cizí zemi z pohodlí svého domova a to tím, že se s výměnným studentem spojí a ten mu vypráví, co zažívá. 

V neposlední řadě jsem také v pozici managementu. Management jednotlivých DOSů (skupinky dobrovolníků v jednotlivých krajích či dvou) má na starosti chod a práci svého DOSu. Stará se o to, aby vše fungovalo tak, jak má, aby byli studenti, hostitelské rodiny i dobrovolníci spokojení a aby každý student měl své KO, aby KO a student byli v kontaktu, také zajišťuje akce pro dobrovolníky i studenty a snaží se delegovat práci a podporovat dobrovolníky. Tohle je možná jedna z těch nějvětších věcí, které mě AFS naučilo … pracovat v týmu. Ne každý práci v týmu zbožňuje, někdo je daleko větší samotář a radši si vše dělá sám … AFS mi dává příležitost na sobě pracovat a postupně se učit, jak pracovat ve skupině a jak delegovat práci. 

Samozřejmě bych mohl mluvit dál … za ty mé 4 roky dobrovolnictví jsem zažil velké množství věcí, spoustu jsem se toho naučil a získal jsem sebevědomí. Například jsem pomáhal s plesem, také jsem připravoval sociální sítě pro Megavíkend, který jsem i částečně pomáhal organizovat, zúčastnil jsem se Hnízda (setkání všech managementů) a také několika školení. 

Nedávno si so svojou konferenciou Českých cestovateľov vyhral ocenenie AFS LAJK. Ako tento nápad vznikol? Povieš nám čo všetko príprava takejto konferencie obnáša? 

Kdysi dávno jsem se účastnil akce s názvem Konference českých nadějí, která se konala v Brně a byla pořádána pro středoškoláky z celé České republiky. Na této konferenci se člověk mohl dozvědět mnoho zajímavých informací z různých odvětví či poznat Masarykovu univerzitu. Této akce jsem se zúčastnil dvakrát, avšak poté bohužel zanikla. Tak mě tedy napadlo zorganizovat něco podobného, ale zaměřeného na odvětví, které Konference českých nadějí neprezentovala … cestování.  

Příprava konference obnáší komunikování s dobrovolníky, kteří chtějí s organizováním akce pomoci, pak také samozřejmě komunikování s pozvanými hosty a v neposlední řadě propagaci na sociálních sítích. Je potřeba oslovit mladé lidi, kteří by přišli a akce se zúčastnili, a proto konferenci propagujeme zejména na Instagramu a Facebooku.

S organizáciou prichádza zodpovednosť za tím, časové vyťaženie, kreativita. Čo si najviac pri organizácii užívaš? 

Nejvíc mě na organizaci Konference mladých českých cestovatelů baví propagace. Já jsem člověk, který má rád sociální sítě, rád komunikuje s lidmi a rád vymýšlí jakým způsobem konferenci zpropagovat. K tomu všemu je totiž potřeba kreativita. Když mohu vymýšlet různé kreativní způsoby, jak ještě více dostat něco do podvědomí lidí, tak mě to velmi naplňuje. Baví mě si hrát s různými nápady, komunikovat s lidmi a přicházet na způsoby, jak to udělat tak, aby to bylo co nejlepší.

Čo by si odporúčil dobrovoľníkom, ktorí budú súťažiť o ocenenie tento rok? 

Určitě se nebojte zkusit se přihlásit, protože pokud vyhrajete … je to samozřejmě spousta práce, ale taky zábavy. Vzniká vám pod rukama něco, na co můžete být pyšní a můžete tím také AFS pomoci, ať už získat nové výměnné studenty, nebo dobrovolníky, nebo třeba můžete vytvořit něco, co se bude ještě dlouho používat. Hlavně se nenechte odradit nějakými menšími neúspěchy, protože ty jsou naprosto přirozené.

Čo ti zatiaľ dobrovoľníctvo v AFS dalo? Aké zručnosti si nadobúdol, v čom si sa zlepšil?

Díky AFS jsem se naučil, jak vést lidi, jak jim dát prostor se vyjádřit, protože všichni nejsme stejní, což je naprosto v pořádku, každý má své povahové vlastnosti a zkušenosti, které ho odlišují od ostatních lidí, a proto se někdo dokáže vyjádřit velmi hlasitě a jiní potřebují trochu soukromí a času, takže je někdy lepší volit různé způsoby, jak se ptát na otázky a jak získávat odpovědi.

V AFS jsem se také naučil odstupu od daného konfliktu. Je velice důležité dokázat se na to podívat očima obou stran a zachovat si chladnou hlavu a jednat rozvážně. Nenechat se strhnout emocemi. Dobrovolnictví v AFS mě také naučilo jednat více sebevědoměji, věřit si. Díky tomu jsem také tento rok měl odvahu vycestovat do zahraničí a stát se au-pair v jedné z katalánských rodin. Získal jsem též praktické dovednosti, jako je například schopnost delegovat práci, uspořádat akci pro menší i větší počet lidí, používat Canvu, umět si naplánovat svou práci a příspěvky na Instagram, udělat si měsíční plán na sociální sítě, komunikovat v angličtině a vytvářet dotazníky. Je toho samozřejmě ještě mnohem více.