Konec školního roku s sebou nese loučení. Zahraniční studenti se vracejí zpět do svých zemí, plni dojmů, nových zkušeností a s velkým otazníkem, jak se svět doma proměnil. Nebo to jsou oni, kdo se změnili?

Na konci svého programu v Česku získávají studenti AFS od svých škol závěrečná hodnocení, v některých případech i klasická vysvědčení. Jak napsala paní profesorka Vrublová z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku: „Diana (Rusko) má všechny školní povinnosti splněny. Během školního roku nám hodně pomohla – příprava Dne otevřených dveří, člen poroty ve školním kole Olympiády v ruštině, pomoc při přípravě studentů na ARS Poetica-Puškinův památník.“

Pan Vondra z Biskupského gymnázia v Brně se o letošním školním roce se studentem z Thajska vyjádřil následovně: „Posílám Vám hodnocení, které bude předáno Tontanovi (Thajsko). Dostane i vysvědčení v klasickém formátu. Zítra se s Tontanem bude moje třída loučit. Byl to s ním krásný rok. Jsem rád, že jsem ho mohl mít ve třídě.“

Na závěr školního loučení ještě úryvek z hodnocení Gymnázia J.K.Tyla v Hradci Králové: “For the full school year Andina (Indonésie) continued to be a diligent worker. She participated in nearly all activities in all lessons and was often valuable part of the classroom. All Andina´s teachers had only praise for her. She especially excelled in her Czech language class, impressing the teacher with her ability to participate in the Czech language and give her own unique perspectives on lesson topics. In Social Studies her curiosity led her to ask many thought provoking questions and her determination to understand the Czech Republic and the European Union was evident, particularly issues regarding international relations. Her English teacher asked her to prepare and present a presentation on the Indonesian Education System. Not only did she present the information in her class, but she was also asked to present to other classes as well, giving our Czech students new insight into her culture. In her Social Science seminar, an advanced English course, Andina fared well, keeping up with, and sometimes exceeding, her fellow students who, unlike Andina, were in their 4th year of studies. In fact, we have never seen an exchange student in our school before who was able to complete as many courses and advance so quickly in the Czech language as Andina. Moreover, her results are as good as our best Czech students. The staff and student body will be sorry to see her go. We wish her the best and hope that we will remain in touch in the future. Andina was the perfect example of an excellent exchange student for all of us.”

Přejeme všem zahraničním studentům hodně úspěchů a radosti na jejich další vzdělávací a životní cestě. Děkujeme všem školám, které se zapojily do hostitelského programu AFS a přijaly zahraniční studenty ke studiu. Víme, že počátky studia bývají bez dostatečné znalosti českého jazyka výzvou pro obě strany – pro studenty i pedagogy. O to víc jsou pak všechny plody úspěchu sladší. Jak ostatně dokládají i zpětné vazby ze škol. Krásné prázdniny vám všem!

Kristýna Polášková, koordinátorka spolupráce se školami