years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Roční program v Norsku je již uzavřen. V případě vážného zájmu o program od září 2023 nás kontaktujte. Přihlášky na studijní programy jsou přijímány průběžně během celého roku a počet míst je omezen kapacitou hostitelské země.

Podmínky přijetí na program

Věkový limit pro účast na ročním programu v Norsku činí 16 až 18,6 let. V případě, že je ti více či méně, napiš nám a společně zkusíme vymyslet vhodnou alternativu. Podmínkou účasti je také znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy norštiny budou výhodou.

29

Tvá hostitelská rodina

Umístěn budeš s největší pravděpodobností v menší venkovské obci s počtem obyvatel pod 20 000. Tvá hostitelská rodina od tebe bude očekávat poměrně značnou dávku soběstačnosti. Tví hostitelští sourozenci budou pravděpodobně zaměstnáni na částečný úvazek. Víkendy jsou povětšinou vyhrazeny především rodinným aktivitám. Během teplých letních měsíců Norové tráví co nejvíce času venku a věnují se oblíbeným činnostem jako jsou turistika, rybaření nebo grilování.

Vlaďka, stipendijní program v Rakousku, 2016/17

Škola

Navštěvovat budeš pravděpodobně střední školu všeobecného zaměření. Norské školy zpravidla nenabízejí příležitosti k mimoškolním činnostem, ale mnoho tvých kamarádů bude určitě chodit do různých kroužků, ať už hudebních, divadelních či sportovních, takže budeš mít možnost se k nim připojit. Norští učitelé oceňují iniciativní přístup ze strany studentů, takže bys měl/a být co nejvíce samostatný/á a plnit své úkoly, aniž by ti to někdo musel připomínat. Vztahy mezi studenty a učiteli jsou zároveň dosti neformální, takže oslovování učitelů jejich křestními jmény je zde zcela běžné.

fotky texty -každodenní život-6

Každodenní život

Každodenní život středoškoláka v Norsku

Mladí Norové se často angažují v různých mimoškolních činnostech jako je sport, hudba, umění a řemesla. Značně populární jsou rovněž komunitně organizované aktivity, skauting, politické kluby nebo Červený kříž. Podobně jako u většiny mladých lidí kdekoli na světě mají o víkendech přednost návštěvy kin, domácí párty nebo scházení se v kavárnách.

Typické jídlo

Jedním z nejoblíbenějších jídel v Norsku jsou ryby, lidé tam také často jedí maso, brambory, zeleninu, sýry a různé sladkosti a pijí dosti mléka. Oblíbené jsou rovněž sendviče, především k snídani. Hlavním denním jídlem je večeře, k níž mají Norové nejraději masové kuličky s bramborami, zalitými šťávou nebo omáčkou. I když Norové dodnes zůstávají věrni tradičním norským pokrmům, vliv mezinárodní kuchyně v posledních desetiletích výrazně vzrostl. Ani zde si tedy nemusíte odříkat pizzu, těstoviny nebo mexické tacos v norském podání.

30

Jazyk

Úředním jazykem Norska je norština, patřící do skupiny severogermánských jazyků a kromě Norska používaná norskými menšinami ve Spojených státech a Kanadě. Je to jazyk blízký dánštině, švédštině a islandštině. Existují dvě formy psané norštiny: bokmål (Standardní norština) a nynorsk (Nová norština). Bokmål je více příbuzný s dánštinou a je užíván drtivou většinou populace. Nynorsk je založen na staronorštině z období před dánskou nadvládou a je užíván menšinou, především ve venkovských oblastech a v západním Norsku. Některá norská škola tě může zařadit do třídy pro imigranty. AFS ti poskytne odkaz na příslušné online jazykové kurzy a k tomu jazykové materiály, které ti pomohou osvojit si jazyk hostitelské země co nejdříve.

Co je zahrnuto v ceně programu:

 • letenka
 • vyzvednutí na letišti
 • umístění do hostitelské rodiny
 • ubytování v hostitelské rodině
 • strava
 • nalezení vhodné školy
 • individuální kontaktní osoba pro studenta
 • komplexní zdravotní pojištění ve výši 500 000 – 1 000 000 USD
 • 24/7 podpora v naléhavých případech
 • zajištění změny hostitelské rodiny/školy v případě potřeby
 • asistence s přihlašovacím procesem
 • asistence s vyřízením víza
 • průběžná podpora od lokální AFS komunity
 • doprava na akce organizované lokální AFS komunitou
 • doprava do školy
 • školní pomůcky a materiály
 • předodjezdové soustředění v České republice
 • popříjezdové, pololetní a závěrečné soustředění v Norsku
 • soustředění po návratu do České republiky
 • zázemí celosvětové organizace s více než 70 lety zkušeností

Získej stipendium

V AFS věříme, že šanci vyzkoušet si studium v zahraničí by měl mít každý student. Ve spolupráci s dalšími organizacemi a prostřednictvím naší stipendijní sbírky Jaroslavy Moserové nabízíme každoročně několik částečných stipendií do celého světa.

Více informací

Časté otázky

V případě ročního programu v Norsku je nutná znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Základy norštiny budou výhodou.

Přihlas se a studuj příští školní rok
v Norsku i ty!

.

Nezávazná přihláška

Průběh programu a návrat domů

10

Dobrovolnictví

Přidej se ke skupině aktivních lidí, kteří pomáhají, aby se mezikulturní porozumění stalo realitou. Dobrovolnictví v AFS je určeno lidem ze všech koutů České republiky…

Více informací
Tonnam-Tachawatanawisal2

Hostitelský program

Přivítej svět u vás doma. Hoštění zahraničního studenta je skvělou možností, jak prohloubit znalosti o nové kultuře a sdílet vaši vlastní kulturu a hodnoty…

Více informací
Guillaume Deperrois in France

AFS Alumni

Absolvováním studijního programu se stáváš součástí celosvětové sítě AFS navrátilců tzv. Alumni. AFS Alumni síť ti pomůže zůstat v kontaktu s lidmi, kteří si prošli…

Více informací

„…….“

– Jiří, roční pobyt v Norsku