AFS Intercultural programs pěčlivě monitoruje současnou situaci s COVID-19 a s tím související vydaná opatření a nařízení mezinárodních zdravotnických organizací a vládních činitelů, včetně prohlášení Světové zdravotnické organizace o tom, že COVID-19 dosáhl rozměrů pandemie. Za těchto okolností mnoho zemí pozastavilo prezenční výuku ve školách, začalo uzavírat hranice a omezovat volný pohyb osob v zemi. Vybrané státy přešly okamžitě k nařízení přísných karanténních opatření.

S ohledem na tento vývoj, AFS rozhodlo k předčasnému ukončení všech, právě probíhajících, studijních programů a začalo podnikat jednotlivé kroky k brzkému návratu studentů zpět do rodné země. Celé síť AFS partnerských kanceláří bude pracovat individuálně s každým účastníkem a jeho rodinou, abychom zajistili, co nejbezpečnější návrat.

Jsme přesvědčeni, že je v nejlepším zájmu našich účastníků být v tomto obtížném čase se svou rodinou a nejbližšími. Jednotlivé kroky k návratu studenta do země budou učiněny po zvážení všech faktorů, informací a nařízení mezinárodních zdravotnických organizací a vlád jednotlivých států. V případě, že AFS shledá, že návrat studenta není dostatečně bezpečný s přihlédnutím k současné situaci v rodné nebo hostitelské zemi studenta, bude prozatím student ponechám v bezpeční domova jeho hostitelské rodiny, a to s plnou podporou ze strany AFS dobrovolníků a zaměstnanců.

I nadále však počítáme s programy ve školním roce 2020/2021. Pokud jste již projevili zájem o některý z našich programů nebo byste rádi získali více informací o účasti na programu v nadcházejícím školním roce, obraťte se přímo na koordinátorku studia v zahraničí pro Českou republiku na [email protected]. Ráda vám sdělí více informací k aktuálnímu dění. Pokud se současná situace rapidně změní a cesty do zahraničí nebudou možné ani v následujících několika měsících, AFS vytvořilo krizový plán a zkontaktuje všechny účastníky programů na školní rok 2020/2021 s dostatečným předstihem.

V případě, že se chce spojit s některým ze zaměstnanců AFS kanceláře, využijte následující kroky:

  • Pro více informací o aktuálně zrušených programech kontaktujte prosím AFS Mezikulturní programy na telefonním čísle: +420 222 317 138 nebo na e-mailu: [email protected].
  • Veškeré obecné dotazy mohou být směrovány na adresu [email protected].

Přestože bychom si z celého srdce přáli, aby letošní účastníci studijních programů mohli svůj program řádně dokončit, věříme, že toto rozhodnutí bylo na místě. Děkujeme všem účastníkům a jejich rodinám za důvěru v AFS. Studenty tímto vítáme v celosvětové síti AFS absolventů, která v dnešnímu dni sčítá na 500 000 lidí.

Děkujeme za pochopení a solidaritu k naší práci v tomto rychle měnícím se prostředí. Uděláme vše proto, aby studenti měli, co nejbezpečnější a snadný návrat domů.

AFS Intercultural programs


AFS Intercultural Programs is closely monitoring the spread of coronavirus (COVID-19) and the measures and actions by global health experts and government officials, including the declaration by the World Health Organization of the COVID-19 pandemic. In these circumstances many countries have started to suspend schools, closed borders, and enforced strict quarantine measures.

In light of these ongoing developments, AFS Intercultural Programs is implementing a coordinated plan to bring home participants where possible and safe. We are working individually with each participant and family to arrange for what is best for them in the current circumstances. AFS will continue to provide all program support and services to those participants that must remain under the care of the host family for the time being.

We are committed to returning students in the safest way possible. We strongly believe it is in the best interest of our participants to be back with their families in their home countries. Return travel plans will take into consideration official information from reliable sources, like the World Health Organization and national governments, as well as the urgency and safety of moving our participants. However, if it is not possible for a participant to travel,  AFS will continue to provide all program support and services, until it becomes possible for them to return to their home country. AFS staff and volunteers remain in all countries and cities, and available to assist all participants.

We believe this decision is in the best interest of our participants and volunteers, as well as our host and natural families. But this is not a decision we reached lightly. As leaders in global intercultural education, we know first-hand the transformative nature of the full exchange experience for participants, families and volunteers. It saddens us to bring these experiences to an early end.

We are committed to sound prevention practices, before and after our participants return.  

AFS will do everything it can to ensure that participants who are sick do not travel. This means complying with mandatory temperature checks and other health screenings enforced by local governments. We will reinforce to participants returning to their home countries that they must follow local public health mandates and recommendations to continue to mitigate the potential spread of COVID-19, including, where appropriate, self-isolation.

We continue to prepare for future programs. With more than 70 years of experience, AFS is dedicated to our mission of intercultural learning and exchange, and we are moving ahead with planning for future programs.

If you have already applied to participate in any of our 2020-21 program or you would like information on participating in our program in the upcoming school year, please reach out to the AFS Organization in your country.

If you wish to speak to someone at AFS, please use the following approach:

While it was our sincere wish to see these programs through to their previously scheduled completion, we remain deeply grateful to our participants and their families for their trust in AFS and for their interest in participating in such a powerful experience. We look forward to welcoming you to our global family of 500,000 AFS alumni.

Thank you for your understanding as we work through these rapidly changing times.

AFS Intercultural programs