Zpět

Typ programu

Délka programu

Začátek / Konec programu

Cena

Dostupnost programu

Více informací

Roční programokolo 11 měsícůsrpen 2017 -
červen 2018
286.000 Kčaktuálně není v nabídce

otevřít +

Věk v době nástupu na program:

15 roků 0 měsíců - 18 roků 5 měsíců

Jazyková vybavenost: základní znalost tamního či anglického jazyka výhodou

Termín pro přihlášení: do 21. února 2017.

Studenti, kteří mají zájem o zahraniční program v USA, musí nejprve úspěšně projít testem středoškolské angličtiny, ten se bude konat v Praze na Vinohradech. Poplatek za napsání testu je 300 Kč.
Další důležité informace k výměnnému programu v USA najdete v tomto dokumentu.

Semestrální programokolo 5 měsícůsrpen 2017 -
leden 2018
234.000 Kčaktuálně není v nabídce

otevřít +

Věk v době nástupu na program:

15 roků 0 měsíců - 18 roků 5 měsíců

Jazyková vybavenost: základní znalost tamního či anglického jazyka výhodou

Termín pro přihlášení: do 21. února 2017.

Studenti, kteří mají zájem o zahraniční program v USA, musí nejprve úspěšně projít testem středoškolské angličtiny, ten se bude konat na Praze Vinohradech. Poplatek za napsání testu je 300 Kč.
Další důležité informace k výměnnému programu v USA najdete v tomto dokumentu.

Možná máte pocit, že o Spojených státech už všechno víte z televize. Ale když využijete možnosti na vlastní kůži v této zemi žít, poznáte, že vám má se svými horami, pouštěmi, plážemi a hustými lesy ještě mnoho co nabídnout.

Rozšiřující informace o programu

Student, který má zájem o studium v USA musí splnit následující podmínky:
  • v minulosti neobdržel vízum F-1 nebo J-1
  • má dobré školní výsledky, na vysvědčení v posledních dvou letech nesmí mít horší hodnocení než za tři
  • splnil test středoškolské angličtiny, který se skládá ze dvou částí – poslechu a porozumění textu; test se píše v pražské kanceláři AFS
  • dobré hodnocení učitele angličtiny, který vyplní formulář English Language Recommendation Form
  • dobrý zdravotní stav
  • jasná motivace k účasti na programu

Vízová povinnost

Před odjezdem do USA musí student obdržet studentské vízum typu J-1. Vízová procedura probíhá nejdříve v USA a poté v Praze na americké ambasádě. AFS studentům s vízovou procedurou pomáhá a zajišťuje jim potřebné podklady. Náklady a víza nejsou součástí poplatku za program.

Životní styl

Popsat typickou americkou rodinu je téměř nemožné. Spojené státy, založené imigranty, jsou hrdé na své počátky a rozmanitost a zároveň pyšné na své základní ideály rovnosti pro všechny. Každá AFS hostitelská rodina na celém světě je jedinečná ve svých pravidlech a hodnotách. Vzhledem k tomu, že USA jsou multikulturní společností, může být vaše rodina původem afro-americká, hispánsko-americká, asijsko-americká anebo může mít ve svém rodokmenu některý z evropských národů. Připravte se proto, že vaše hostitelská rodina může doma mluvit více jazyky. Kulturní původ vaší hostitelské rodiny bude pravděpodobně ovlivňovat i pravidla a hodnoty rodiny. Ačkoli AFS nemůže dopředu říct, jaká vaše hostitelská rodina přesně bude, může určitě říct, že všechny hostitelské rodiny mají stejně dobré předpoklady tomu být vám dobrou rodinou po celou dobu programu. Ať už budou ve vaší rodině dva rodiče a děti, jeden rodič s dětmi či budete v rodině bez dětí, brzy zjistíte, že každá situace má své výhody. Mnoho amerických rodin je věřících a účastní se pravidelně nedělních bohoslužeb. V USA najdete snad všechna náboženství, nejčastěji se ale setkáte s protestanty, katolíky a židy. Účast na bohoslužbách pro vás není povinná, ale určitě vám doporučujeme se jich zúčastnit. Berte je jako součást mezikulturní zkušenosti. Navíc je to také jeden z mnoha způsobů, jak své hostitelské rodině ukázat, že vás zajímá jejich kultura, hodnoty a životní styl. Američané jsou národem domácích mazlíčků. V mnoha rodinách bude buď pes, kočka, králík nebo alespoň papoušek. Americká společnost se staví negativně ke kouření a zvláště pak k mladistvým kuřákům. Málokdy narazíte na americkou vegetariánskou rodinu. Můžete se ale setkat s rodinami, kde budou někteří členové domácnosti upřednostňovat vegetariánskou stravu. Rodiny se nebrání hoštění vegetariánů, doporučujeme ale umět několik svých oblíbených jídel, která si můžete sami připravit. Většina hostitelských rodin žije v malých městech. Někteří z vás budou možná preferovat větší města, ale je dobré vědět, že menší komunity mají mnoho výhod. Lidé se budou více zajímat o vás a vaši kulturu, budou k vám vstřícnější a mít zájem si s vámi povídat. Vaše angličtina se tak bude zlepšovat každým dnem. Navíc se můžete dostat do oblasti, jejíž obyvatelé se do teď s žádným Čechem nesetkali, a tak na vás budou po právu zvědaví. A to je vždy příjemné. Americké hostitelské rodiny, stejně jako všechny AFS hostitelské rodiny na celém světě, jsou dobrovolníci a nedostávají žádné peníze. Otvírají svůj domov pro studenty, aby jim ukázaly život ve své komunitě a kultuře, a zároveň tak obohatily vlastní rodinný život.

Vzdělávací systém

Vzdělávací systém v USA nespadá pod národní vládu, ale je zodpovědností každého z 50 amerických států. Každý stát vytváří vlastní systém a zodpovědnost za jeho realizaci předává do správy školních obvodů. Těchto obvodů najdete je v celých Spojených státech více než 15.000 a v jednom státě jich mohou být až stovky. Výsledkem je, že požadavky školy, povinné kurzy a rozvrhy se liší někdy i školu od školy. Všeobecně je školní rok rozdělen do dvou semestrů. První semestr začíná na konci srpna nebo začátku září a končí na konci prosince. Druhý semestr začíná v lednu a končí na konci května nebo začátku června. Během roku mají studenti zimní a jarní prázdniny. Na začátku školního roku vám pomůže školní poradce poskládat si rozvrh a vybrat si předměty (většinou pět až šest) na základě vašeho věku, přání, předchozích školních výsledků a schopností. Školní den začíná mezi 7:00 až 8:30 hodin a končí kolem 14 nebo 15 hodin. Běžná vyučovací hodina trvá 50 minut. V některých školách probíhají tzv. blokové rozvrhy, které se skládají ze čtyř bloků, každý po 90 až 120 minutách. Vztah mezi učitelem a žákem je méně formální, než jsme obvykle zvyklí. Učitelé rádi diskutují se studenty, očekávají, že se studenti budou ptát a dávat podněty k debatě, přispívat svými myšlenkami a analyzovat. Aktivní účast studenta je pro učitele způsob, jak ohodnotit, zda student pochopil probíranou látku. Většina učitelů zadává studentům denně domácí úkoly. Může to být čtení textů, zodpovězení otázek nebo napsání krátké eseje. Často se stává, že jsou tyto úkoly na druhý den. Pokud se ale jedná o větší zadání, nechává se studentům na zpracování více času. Učitelé tyto domácí úkoly většinou vybírají, slouží jako součást konečného hodnocení. Zkoušky mohou mít formu eseje, otázek s krátkými odpověďmi nebo testu, ve kterém vybíráte jednu ze správných možností. Vzhledem k tomu, že neexistují obecné mezinárodní dohody o uznávání studia, může se stát, že vaše česká střední škola vám rok studia v USA neuzná, přestože jej řádně dokončíte. Vřele proto doporučujeme prodiskutovat toto téma s odpovědným zástupcem vaší školy ještě předtím, než odjedete do zahraničí.


Jazyk:

angličtina

Měna:

americký dolar (USD)

Rozloha:

9 629 091 km²

Počet obyvatel:

293 027 571 obyvatel