Doc. MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc., (* 1930 – † 2006) byla česká lékařka, spisovatelka, překladatelka, diplomatka a politička.

Jako sedmnáctiletá studentka absolvovala historicky první výměnný program s AFS, který sama zhodnotila slovy: ... „dva roky studia ve Spojených státech v létech 1947 – 1949 mně prospěly v mnohém. Ve svých osmnácti letech jsem pochopila, že Evropa není jen zeměpisný pojem, poznala jsem svébytnost evropské kultury a myšlení.

Mezinárodní organizace oslavila v roce 2014 své 100. výročí, Jaroslava Moserová se stala jednou ze zakladatelek AFS v Československu v roce 1990. Dnes AFS Mezikulturní programy, o.p.s. patří v celosvětové síti ke stabilním a prosperujícím partnerským organizacím zabývajícími se mezikulturním vzděláváním.

Sbírku nesoucí jméno naší zakladatelky jsme se rozhodli otevřít nejen proto, že Jaroslava Moserová patří k předním osobnostem české kultury, ale zejména proto, abychom nabídli studium jako možný klíč k lepší budoucnosti i těm středoškolákům, kteří nemají dostatek finančních prostředků na pokrytí nezbytných nákladů na vzdělávací programy.

       Zapojte se jako dárce Čerpání sbírky