AFS ACADEMY

Během února se konala v pořadí již třetí AFS Akademie, tentokrát v maďarské metropoli Budapešti. Jedná se o mezinárodní školící akci jak pro pracovníky AFS, tak i pro dobrovolníky. Já jsem se zúčastnila 3denního školení o efektivní spolupráci se školami.

Člověk by si možná řekl, jaká to musí být nuda a otrava, celý den sedět a někoho poslouchat, navíc ještě v angličtině. Ale znalec AFS ví, že AFS školení nejsou vůbec nudná
a otravná, a tak by po takové šanci hned skočil! Přesně to jsem udělala.

Během školení jsem se seznámila s mezinárodními školitelkami sítě, Evou Vítkovou z AFS International a Marií Dossogne z Belgie, stejně jako s dalšími účastníky. Naše skupina byla věkem velmi různorodá (a pozor, já nebyla nejmladší!), ale většina zúčastněných byli zaměstnanci kanceláři AFS. Švýcarsko, Německo, Itálie, Lotyšsko, Dánsko, Maďarsko, Island, Brazílie, Filipíny, Thajsko a Česko. Takové bylo zastoupení zemí.


Kromě samotného školení nás čekal i pestrý večerní program. Termální lázně, procházka po Budapešti, diskuze o vzdělávací metodice. Poslední večer Akademie jsme si naplnili břicha na lodi plující po Dunaji a nechyběla ani nějaká ta tancovačka na vypocení nabraných tuků!
Během tří dnů jsme toho stihli probrat mnoho. Mezi hlavní témata patřilo: s kým vším můžeme v AFS spolupracovat, proč je spolupráce se školami a jinými vzdělávacími institucemi důležitá, jak nejlépe spolupráci navázat a udržet nebo jak nalákat dobrovolníky do této sekce. Díky mezinárodní pestrosti jsme se nechali inspirovat odlišnými přístupy účastníků a jejich příklady dobré praxe. Proběhl i Skype rozhovor s pracovníkem z turecké kanceláře, který s námi sdílel tamní spolupráci s vysokými školami.


Musím říct, že za 3 dny školení jsem se toho dozvěděla a naučila neskutečně mnoho, div mi z toho hlava nepraskla. Moje hlava je ale moc šikovná a nápor nových informací zvládla, a je také moc ráda a vděčná (ne jen ona), že se takovéto skvělé akce mohla zúčastnit! Tři dny plné inspirace, motivace, nových přátel a hlavně zážitků. No kdo by něco takového odmítnul?

Lucie Samcová,
dobrovolnice AFS a studentka Střední odborné školy pro administrativu Evropské unie