Vše, co uděláte navíc, se vám vrátí. Mnohonásobně...

Na myšlence dobrovolnictví je založeno fungování AFS. Dobrovolníci jsou hybnou silou všech výměnných programů a díky jejich nadšení a odhodlání probíhá mezikulturní porozumění a komunikace.

V dobrovolnických skupinách AFS v Česku pracuje 231 převážně mladých lidí. I malá pomoc může znamenat hodně pro nás i pro vás.

Teprve s AFS jsem si uvědomil, co znamená mít světový rozhled.

Jako student na AFS pobytu v Německu jsem velmi oceňoval pomoc od tamních dobrovolníků. Pociťoval jsem ji jako důležitou a užitečnou.

Po návratu domů mi začalo společenství AFS chybět a tak to vyústilo v to, že jsem se stal i já dobrovolníkem. V AFS se mi líbí zapálení pro věc, které kolem sebe běžně nevidím. Jsme každý jiný, a leckdy z různých koutů planety. Přesto máme spoustu společných témat, podobný náhled na život.
Martin Machala, dobrovolník od roku 2012


Pro získání vysněného zaměstnání byly rozhodující moje zkušenosti z AFS.

Dobrovolnictví v AFS je jako "kariéra nanečisto". Fungovala jsem v AFS na různých dobrovolnických pozicích několik let. Během toho jsem měla spousty možností vyzkoušet svoje nápady v praxi a hned vidět, co funguje a co nikoli.

Začala jsem si víc věřit a už vím, co zvládnu. Přestala jsem se bát jít do nejistoty, do rizika nebo třeba do jakékoli jiné země.

Například při výběrovém řízení do mého prvního zaměstnání v evropské centrále významného operátora měly moje zkušenosti z AFS větší váhu než formální vzdělání.
Daniela Hrušková, dobrovolnice od roku 2009

Jsem šťastná, když vidím smysl toho, co dělám.

Pracuji jako recepční v IT firmě. Zaměstnání je fajn, poskytuje mi prostředky pro život, ale já potřebuju pro svůj dobrý pocit přeci jen víc.

Ráda vidím, když to co dělám, má smysl. Když vidím, že výsledky mé práce pomáhají dalším lidem. A když ten dobrý pocit mohu sdílet s lidmi, se kterými jsem našla společnou řeč. To je pro mě nejkrásnější zužitkování volného času. Žádný koníček, který jsem kdy měla, mi nepřinášel tolik radosti.

Do světa se podívám poměrně často, ale s AFS mám kontakt se světem vlastně pořád. Navíc dobrovolničení v AFS otevírá prostor pro tvoření a vlastní nápady. A poskytuje důvěru a podporu při jejich realizaci. Ukažte mi zaměstnání, kde tohle zažijete...
Petra Nováková, dobrovolnice od roku 2013


Zaujalo Tě dobrovolnictví v AFS?

Přečti si jak na to...

                                   Přidej se k nám!             

Diplomacie je umění vycházet s lidmi. Nikde se to nenaučíte lépe.

Zajímá mě svět, mezinárodní politika a diplomacie. Politiku dělají lidé, proto se nejraději dívám na mezinárodní problematiku z lidské perspektivy. Začala jsem zkušeností se studentským summitem OSN. Když se potom otevřela šance soustavně a dlouhodobě spolupracovat s AFS, vůbec jsem neváhala.

Poznala jsem spousty zajímavých lidí. Od nás i ze všech koutů světa. Krom angličtiny jsem se naučila španělsky. Vyzkoušela jsem práci na mnoha pozicích. Umím naplánovat projekt pro 100 lidí, naučila jsem se vycházet s lidmi s odlišnými názory a s lidmi z odlišných kultur. Nedokážu si představit, kde jinde bych tyto všestranné zkušenosti získala.
Lenka Šmejkalová, dobrovolnice od roku 2009